قصد دارم بخش‌هایی از «ولایت فقیه یا ولایت فقه» نوشتۀ حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری رو نقل قول کنم. مطالعۀ این مقاله که از لحاظ کلامی و فقط به طرح کلیات بحث ولایت فقیه پرداخته، برام تازه‌گی داشت. تصور نمی‌کردم این مبحث  تو حیطۀ کلام، این‌قدر قدرت مانور داشته باشه. امیدوارم بتونم به نوشته‌های بیش‌تر  و کتاب‌هایی دست‌رسی پیدا کنم که از این زاویه، موضوع ولایت فقیه رو بررسی کردن.


ادامهٔ مطلب

موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: چهارشنبه، ۲۷ مرداد ، ۱۳۸۹

 

سؤال: سؤالی از حضورتان داشتم که لطف کرده و پاسخ فرمایید. در مورد ولایت فقیه و ولایت مطلقه فقیه توضیح بفرمایید.

پاسخ: منظور از ولایت فقیه این است که برای تصدی امور مملکت یک مجتهد که اسلام‌شناس باشد بهتر از جهّال می‌باشد و ولایت مطلقه یعنی هر آنچه که در مدیریت دخالت دارد در حوزه قدرت و اختیار مجتهدی است که عادل و فقیه مدبّر باشد.(+)
سؤال: آیا ولایت ولی فقیه، ولایت مطلقه است؟

پاسخ: منظور از مطلقه کلیه امور مربوط به حکومت و مدیریت کشور است و این مطلب درستی است.(+)(+ سایت آیت‌الله گرامی)


موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: سه شنبه، ۲۶ مرداد ، ۱۳۸۹

 

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد قائم‌مقامی در گفت‌وگو با هفته‌نامۀ پنجره:


«از دلایل اثباتی [ولایت فقیه] نیز نظریه حضرت امام رضوان ا… تعالی علیه را می‌توان گفت که فرموده‌اند: اعمال ولایت فقها و علما به قابلیت مردم بستگی دارد که در زمان ما این قابلیت پدید آمد و انسان‎ها قبول کردند. البته، قبول مردم اصل ولایت فقیه را ایجاد نکرده، بلکه بسط ید را میسور و مقدور کرده است. بعضی از فقها، مانند آیت‌ا… خویی معتقدند اصل بر رجوع مردم است که اگر جامعه رجوع کرد، از باب قدر متیقن، متصدیان امور حسبیه، تصدی امور عام را بر عهده می‌گیرند. دیدگاه کامل‎تر و جامع‎تر را حضرت امام فرمودند که خداوند برای فقیه، ولایت را جعل کرده و مردم وظیفه دارند به ولی فقیه رجوع کنند و اگر رجوع کردند ثواب در انتظار آن‎هاست و اگر رجوع نکردند، گناه کرده‌اند و ولی فقیه هم نمی‌تواند ولایت را اعمال کند.»


(+ هفته‌نامۀ پنجره، شمارۀ ۵۳، مرداد ۱۳۸۹)


موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: سه شنبه، ۲۶ مرداد ، ۱۳۸۹

 

این که دل‌تنگ تو ام اقرار می‌خواهد مگر؟
این که از من دل‌خوری انکار می‌خواهد مگر؟


وقت دل کندن به فکر باز پیوستن مباش
دل بریدن وعده‌ی دیدار می‌خواهد مگر؟


عقل اگر غیرت کند یک بار عاشق می‌‌شویم
اشتباه ناگهان تکرار می‌خواهد مگر؟


من چرا رسوا شوم، یک شهر مشتاق تو اند
لشکر عشاق، پرچم‌دار می‌خواهد مگر؟


با زبان بی‌زبانی بارها گفتی: برو!
من که دارم می‌روم! اصرار می‌خواهد مگر؟


روح سرگردان من هر جا بخواهد می‌رود
خانه‌ی دیوانگان دیوار می‌خواهد مگر؟


مهدی مظاهری


موضوع: گزیده شعر
تاريخ: دوشنبه، ۲۵ مرداد ، ۱۳۸۹

 

همین‌جا مراتب قدردانی و قدرشناسی‌مو نسبت به مجموعۀ تلویزیونی «حدیث سرو» اعلام می‌کنم. هرچند که این مجموعه بیش‌تر به جنبه‌های عرفانی و اخلاقی علمای اعلام پرداخته و از این نظر که بخش‌های دیگه رو مغفول رها کرده، جای انتقاد داره؛ اما دست مریزاد!


لازم می‌دونم به طور ویژه تشکر کنم از تدوین ملایم و اجرای خوش‌صدای نریشن‌های کوتاهی که مربوط به نامه‌ها و نوشته‌های اخلاقی این علماست. عبارت‌هایی که همه تنبـه است و سرشار از اشارت.


گویا این مجموعه فعلاً هر شب، شنبه تا چاهارشنبه، حدود ۲۰:۵۰ از شبکۀ دوم سیما پخش می‌شه.


موضوع: فیلم، تئاتر، کلیپ، سیماجون و ‌اینـا
تاريخ: یکشنبه، ۲۴ مرداد ، ۱۳۸۹

 

شهریور ۱۳۶۷، انتشار پاسخ  امام خمینی دربارۀ حکم شطرنج  سر و صدا به پا می‌کنه. مرحوم آیت‌الله محمدحسن قدیری(+) از اعضای دفتر استفتائات امام (قم)، نامه‌ای به ایشون می‌نویسه و  با بیان روایاتی به طرح اشکال می‌پردازه.  این نامه سبب می‌شه هفتۀ بعد، امام در پاسخ تندی، استنباط متحجرانه از مسائل فقهی رو مورد خطاب و عتاب قرار بده و اشکال‌ها  رو به تفصیل رد کنه. تو نوشتۀ امام به موضع فقهی آیت‌الله سید احمد خوانساری دربارۀ شطرنج(+) هم اشاره شده.


ده روز بعد، امام نامه‌ای به مرحوم قدیری می‌نویسه و ازش دل‌جویی می‌کنه و مورد تفقّدشون قرار می‌ده(+). متن نامه‌ها رو به نقل از جلد اولِ نامه‌ها و پیام‌های امام خمینی (انتشارات تسنیم) آوردم؛ البته لینک‌های صحیفه‌شم گذاشتم. در این‌باره این مطلب رو هم نیکو یافتم.ادامهٔ مطلب

موضوع: برترین یادداشت‌ها، فیش‌برداری‌‌های منظور دار
تاريخ: یکشنبه، ۲۴ مرداد ، ۱۳۸۹

 

دو روز نخوندمت؛ چاهارصـد و چاهار تا مطلب تو گودرت شیـر کردی. جدی‌جدی همۀ اینـا رو خودت خونـدی؟؟!


موضوع: سرگیجه‌های یک دیوانه
تاريخ: شنبه، ۲۳ مرداد ، ۱۳۸۹

 

علامه علی کورانی در بخش‌هایی از کتاب عصر ظهور (+) به تفصیل به حوادث ظهور امام عصر(علیه‌السلام) پرداخته. نوشته‌ای ازشون خوندم(+) که نقل‌هایی از اون کتاب رو هم داشت:


ادامهٔ مطلب

موضوع: فیش‌برداری‌‌های منظور دار
تاريخ: شنبه، ۲۳ مرداد ، ۱۳۸۹

 

سؤال: کلمه ولایت مطلقه در عصر پیامبر اکرم «صلى الله علیه و آله» به این معنى استعمال شده است که اگر رسول اکرم «صلى الله علیه و آله» شخصى را به انجام کارى امر کنند، انجام آن حتى اگر از سخت‏ترین کارها هم باشد بر آن فرد واجب است… سؤال این است که آیا ولایت فقیه در عصر ما با توجه به این که پیامبر اکرم «صلى الله علیه و آله» معصوم بودند و در این زمان ولى معصوم وجود ندارد، به همان معناى عصر پیامبر «صلى الله علیه و آله» است؟

پاسخ: مراد از ولایت مطلقه فقیه جامع‌الشرایط این است که دین حنیف اسلام که آخرین دین آسمانى است و تا روز قیامت استمرار دارد دین حکومت و اداره امور جامعه است، لذا همه طبقات جامعه اسلامى ناگزیر از داشتن ولى امر و حاکم و رهبر هستند تا امت اسلامى را از شر دشمنان اسلام و مسلمین حفظ نماید، و از نظام جامعه اسلامى پاسدارى نموده و عدالت را در آن برقرار و از ظلم و تعدّى قوى بر ضعیف جلوگیرى نماید، و وسائل پیشرفت و شکوفائى فرهنگى، سیاسى و اجتماعى را تأمین کند. این کار در مرحله اجرا ممکن است با مطامع و منافع و آزادى بعضى از اشخاص منافات داشته باشد، حاکم مسلمانان پس از این که وظیفه خطیر رهبرى را طبق موازین شرعى به عهده گرفت، باید در هر مورد که لازم بداند تصمیمات مقتضى بر اساس فقه اسلامى اتخاذ کند و دستورات لازم را صادر نماید. تصمیمات و اختیارات ولى فقیه در مواردى که مربوط به مصالح عمومى اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت مقدّم و حاکم است، و این توضیح مختصرى درباره ولایت مطلقه ‏است.
سؤال: خواهشمند است در خصوص «التزام به ولایت فقیه» توضیح دهید.
پاسخ: ولایت فقیه به معناى حاکمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) که همان ولایت رسول الله (صلى الله علیه وآله) مى‌‌باشد و همین که از دستورات حکومتى ولى امر مسلمین اطاعت کنید نشانگر التزام کامل به آن است.
سؤال:  آیا اوامر ولى فقیه براى همه مسلمانان الزام‌آور است یا فقط مقلدین او ملزم به اطاعت هستند؟ آیا بر کسى که مقلد مرجعى است که اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه ندارد، اطاعت از ولى فقیه واجب است یا خیر؟

پاسخ: بر اساس مذهب شیعه همه مسلمانان باید از اوامر ولائى ولى فقیه اطاعت نموده و تسلیم امر و نهى او باشند، و این حکم شامل فقهاى عظام هم مى‏شود، چه رسد به مقلدین آنان. به نظر ما التزام به ولایت فقیه قابل تفکیک از التزام به اسلام و ولایت ائمّه معصومین(ع) نیست.


(+ سایت آیت‌الله خامنه‌ای)


موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: جمعه، ۲۲ مرداد ، ۱۳۸۹

 

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمنیرالدین حسینی هاشمی:


«بحث جامعه‌شناسی و تکامل جامعه اصلاً در کلام بحث نشده و یک بحث کلامی پیرامون جامعه و مکانیزم و ساختار و نظام و ابزارش نداریم… لذا اشکالاتی که در مورد اطلاق و عدم اطلاق ولایت فقیه طرح می‌شود برای این است که ولایت را از فقه فردی می‌گیرند، ‌در حالی که باید از فقه حکومتی گرفته شود، علاوه بر آن جایگاه اصلی آن در کلام است (ولایت تکوینی، تاریخی، اجتماعی) .. اگر گفتید ولایت، مطلقه نیست معنایش این است که اسلام، ولایت و سبیل کفر را بر مسلمین پذیرفته که چنین چیزی ممتنع است».


(+ گزیده دیدگاه‌های علامه سیدمنیرالدین حسینی)


موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: پنج شنبه، ۲۱ مرداد ، ۱۳۸۹

 
 

۲۰ خرداد ۹۶

 

یه هفته پیش، یه سایت خبری فعال و پرمخاطب، متن برنامه‌ای از سری‌برنامه‌های «راز» رو منتشر کرد؛ که جز چن دقیقهٔ اول‌ش مابقی‌شو دیده بودم. از روی کنج‌کاوی شروع کردم به خوندن اون متن. واقعاً باید ویرایش می‌شد. مغلوط بود. مثلاً جایی از متن نوشته شده: «کاری کردم که اینها در انتشارات رمضان چاپ شوند که بزرگترین انتشارات آمریکاست و در انگلستان و اروپا موجود است.»

برای اون مطلب، نظری نوشتم؛ و نیز نوشتم که انتشارات رمضان نداریم؛ اون انتشاراتی که جزو بزرگ‌ترین‌های امریکاست، آمازونه؛ نه رمضان!

 

حالا بعد از یه هفته گذرم باز به اون سایت و نوشته افتاد؛ دیدم نظرمو «غیر قابل انتشار» محسوب کرده. اون غلط‌ها هم بی‌اصلاح باقی مونده.

 

 
 
 
 
 
 
  • صفحۀ 1 از 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »