قصد دارم بخش‌هایی از «ولایت فقیه یا ولایت فقه» نوشتۀ حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری رو نقل قول کنم. مطالعۀ این مقاله که از لحاظ کلامی و فقط به طرح کلیات بحث ولایت فقیه پرداخته، برام تازه‌گی داشت. تصور نمی‌کردم این مبحث  تو حیطۀ کلام، این‌قدر قدرت مانور داشته باشه. امیدوارم بتونم به نوشته‌های بیش‌تر  و کتاب‌هایی دست‌رسی پیدا کنم که از این زاویه، موضوع ولایت فقیه رو بررسی کردن.


ادامهٔ مطلب

موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: چهارشنبه، ۲۷ مرداد ، ۱۳۸۹

 

سؤال: سؤالی از حضورتان داشتم که لطف کرده و پاسخ فرمایید. در مورد ولایت فقیه و ولایت مطلقه فقیه توضیح بفرمایید.

پاسخ: منظور از ولایت فقیه این است که برای تصدی امور مملکت یک مجتهد که اسلام‌شناس باشد بهتر از جهّال می‌باشد و ولایت مطلقه یعنی هر آنچه که در مدیریت دخالت دارد در حوزه قدرت و اختیار مجتهدی است که عادل و فقیه مدبّر باشد.(+)
سؤال: آیا ولایت ولی فقیه، ولایت مطلقه است؟

پاسخ: منظور از مطلقه کلیه امور مربوط به حکومت و مدیریت کشور است و این مطلب درستی است.(+)(+ سایت آیت‌الله گرامی)


موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: سه شنبه، ۲۶ مرداد ، ۱۳۸۹

 

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد قائم‌مقامی در گفت‌وگو با هفته‌نامۀ پنجره:


«از دلایل اثباتی [ولایت فقیه] نیز نظریه حضرت امام رضوان ا… تعالی علیه را می‌توان گفت که فرموده‌اند: اعمال ولایت فقها و علما به قابلیت مردم بستگی دارد که در زمان ما این قابلیت پدید آمد و انسان‎ها قبول کردند. البته، قبول مردم اصل ولایت فقیه را ایجاد نکرده، بلکه بسط ید را میسور و مقدور کرده است. بعضی از فقها، مانند آیت‌ا… خویی معتقدند اصل بر رجوع مردم است که اگر جامعه رجوع کرد، از باب قدر متیقن، متصدیان امور حسبیه، تصدی امور عام را بر عهده می‌گیرند. دیدگاه کامل‎تر و جامع‎تر را حضرت امام فرمودند که خداوند برای فقیه، ولایت را جعل کرده و مردم وظیفه دارند به ولی فقیه رجوع کنند و اگر رجوع کردند ثواب در انتظار آن‎هاست و اگر رجوع نکردند، گناه کرده‌اند و ولی فقیه هم نمی‌تواند ولایت را اعمال کند.»


(+ هفته‌نامۀ پنجره، شمارۀ ۵۳، مرداد ۱۳۸۹)


موضوع: حکومت اسلامی، امامت، ولایت فقیه
تاريخ: سه شنبه، ۲۶ مرداد ، ۱۳۸۹

 

این که دل‌تنگ تو ام اقرار می‌خواهد مگر؟
این که از من دل‌خوری انکار می‌خواهد مگر؟


وقت دل کندن به فکر باز پیوستن مباش
دل بریدن وعده‌ی دیدار می‌خواهد مگر؟


عقل اگر غیرت کند یک بار عاشق می‌‌شویم
اشتباه ناگهان تکرار می‌خواهد مگر؟


من چرا رسوا شوم، یک شهر مشتاق تو اند
لشکر عشاق، پرچم‌دار می‌خواهد مگر؟


با زبان بی‌زبانی بارها گفتی: برو!
من که دارم می‌روم! اصرار می‌خواهد مگر؟


روح سرگردان من هر جا بخواهد می‌رود
خانه‌ی دیوانگان دیوار می‌خواهد مگر؟


مهدی مظاهری


موضوع: گزیده شعر
تاريخ: دوشنبه، ۲۵ مرداد ، ۱۳۸۹

 

همین‌جا مراتب قدردانی و قدرشناسی‌مو نسبت به مجموعۀ تلویزیونی «حدیث سرو» اعلام می‌کنم. هرچند که این مجموعه بیش‌تر به جنبه‌های عرفانی و اخلاقی علمای اعلام پرداخته و از این نظر که بخش‌های دیگه رو مغفول رها کرده، جای انتقاد داره؛ اما دست مریزاد!


لازم می‌دونم به طور ویژه تشکر کنم از تدوین ملایم و اجرای خوش‌صدای نریشن‌های کوتاهی که مربوط به نامه‌ها و نوشته‌های اخلاقی این علماست. عبارت‌هایی که همه تنبـه است و سرشار از اشارت.


گویا این مجموعه فعلاً هر شب، شنبه تا چاهارشنبه، حدود ۲۰:۵۰ از شبکۀ دوم سیما پخش می‌شه.


موضوع: فیلم، تئاتر، کلیپ، سیماجون و ‌اینـا
تاريخ: یکشنبه، ۲۴ مرداد ، ۱۳۸۹

 

شهریور ۱۳۶۷، انتشار پاسخ  امام خمینی دربارۀ حکم شطرنج  سر و صدا به پا می‌کنه. مرحوم آیت‌الله محمدحسن قدیری(+) از اعضای دفتر استفتائات امام (قم)، نامه‌ای به ایشون می‌نویسه و  با بیان روایاتی به طرح اشکال می‌پردازه.  این نامه سبب می‌شه هفتۀ بعد، امام در پاسخ تندی، استنباط متحجرانه از مسائل فقهی رو مورد خطاب و عتاب قرار بده و اشکال‌ها  رو به تفصیل رد کنه. تو نوشتۀ امام به موضع فقهی آیت‌الله سید احمد خوانساری دربارۀ شطرنج(+) هم اشاره شده.


ده روز بعد، امام نامه‌ای به مرحوم قدیری می‌نویسه و ازش دل‌جویی می‌کنه و مورد تفقّدشون قرار می‌ده(+). متن نامه‌ها رو به نقل از جلد اولِ نامه‌ها و پیام‌های امام خمینی (انتشارات تسنیم) آوردم؛ البته لینک‌های صحیفه‌شم گذاشتم. در این‌باره این مطلب رو هم نیکو یافتم.ادامهٔ مطلب

موضوع: برترین یادداشت‌ها، فیش‌برداری‌‌های منظور دار
تاريخ: یکشنبه، ۲۴ مرداد ، ۱۳۸۹

 

دو روز نخوندمت؛ چاهارصـد و چاهار تا مطلب تو گودرت شیـر کردی. جدی‌جدی همۀ اینـا رو خودت خونـدی؟؟!


موضوع: سرگیجه‌های یک دیوانه
تاريخ: شنبه، ۲۳ مرداد ، ۱۳۸۹

 
 

۲۵ مهر ۹۵

یارو رو گذاشته «مشاور اجرائی»! با این عنوان براش حکم زده! چه ترکیبِ مسخره و متناقضی! پناه بر خدا! باز معاونِ اجرائی یه چیزی‌یه برای خودش؛ اما مشاور هم مگه اجرائی می‌شه!؟ والا من از این خاله‌خان‌باجی‌های مدیریتی سر درنمی‌آرم! آخرالزمون شده!