“… زیر درختی، کنار جوی آبی، روی تخته‌سنگی، در کنار هم بنشینیم و خستگی از تن و روح بتکانیم. خسته نشدن، خلافِ طبیعت است، همچنان که خسته ماندن.”


[یک عاشقانه‌ی آرام، نادر ابراهیمی، انتشارات روزبهان، ص۱۹۰]

موضوع: از آن ترکیب‌ها و جمله‌های طعم‌دار
تاريخ: دوشنبه، ۲۸ فروردین ، ۱۳۹۱

 

“… یادت نرود که خوشبختی، در بسیاری از اوقات، اضطراب‌انگیز است. من، در لحظه‌هایی، از خوشبخت بودن، سخت می‌ترسم. شوربختان از آینده نمی‌ترسند، بیماران هم؛ اما آنکه از سلامت برخوردار است حق دارد که نگران باشد. خدای من! حتی خوشبختی هم مجازاتی دارد. روزی می‌گفتی: «بهای هر چیزی را باید پرداخت، حتی بهای خوشبختی را.» راست می‌گفتی؛ و به همین دلیل است که کسی گفته است: «خوشبختی فردی، به تعبیری، در انتظار بدبختی نشستن است.» فقط خوشبختی همگانی‌ست که اضطراب را نفی می‌کند؛ و این، دقیقاً یعنی سیاسی اندیشیدن و سیاسی گام برداشتن.”

 

 

[یک عاشقانه‌ی آرام، نادر ابراهیمی، انتشارات روزبهان، صص۱۸۹-۱۹۰]

موضوع: برترین یادداشت‌ها، گزیده نثـر
تاريخ: دوشنبه، ۲۸ فروردین ، ۱۳۹۱

 

“مادر می‌گوید:

«وقتی اینطور به‌فریاد حرف می‌زنید، انگار که لباس‌های زیرتان را روی بنـدِ رختی که همه می‌بینند، پهن کرده‌یید. خوب نیست. فکر همسایه‌هایتان هم باشید. آن‌وقت‌ها، همسایه به دادِ همسایه می‌رسید اما صدای همسایه را نمی‌شنید. حتی زائو، داد نمی‌کشید. اذان می‌گفتند تا همه را خبر کنند و به دعا وادارند. همسایه باید عِطر ِ گل‌هایش به خانه‌ی همسایه برود نه قیل‌وقال و صدایش.»”


[یک عاشقانه‌ی آرام، نادر ابراهیمی، انتشارات روزبهان، ص۲۰۲]

موضوع: گزیده نثـر
تاريخ: دوشنبه، ۲۸ فروردین ، ۱۳۹۱

 

“بهار، پیش از آنکه حادثه‌یی در طبیعت باشد، حادثه‌یی‌ست در قلب آدمی. و پیش از آنکه در طبیعت، محسوس باشد، در حسّی انسانی وقوع می‌یابد.

این، در بهاران گُل نیست که باز می‌شود، گره‌های روح انسان است.”[یک عاشقانه‌ی آرام، نادر ابراهیمی، انتشارات روزبهان، ص۱۰۰]

موضوع: گزیده نثـر
تاريخ: یکشنبه، ۲۰ فروردین ، ۱۳۹۱

 

“انتفاضۀ شعبانیۀ مردم عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۷۰ شمسی، چند روز پس از شکست رژیم صدام در جنگ کویت آغاز شد. ملتِ عراق در کردستان و جنوبِ این کشو، اقدام به قیام بر علیه رژیم مرکزی صدام کردند.

شیعیان به سرعت استان‌های عراق را یکی پس از دیگری به تصرف خود در آوردند و برخی شهرها از قبیل کرکوک نیز به دست مردم افتاد و رژیم بعث در آستانۀ سقوط قرار گرفت.


سیاستمداران آمریکا که از به قدرت رسیدنِ شیعیان نگران بودند، به رژیم صدام اجازه دادند تا از بالگردهایش در مناطق پرواز ممنوع استفاده کند، این مسأله به مثابه چراغ سبزی برای سرکوبی گستردۀ شیعیان بود.

ارتش صدام به سرعت بالگردها را به کمک تانک‌های خود آورد و از زمین و هوا شیعیان را سرکوب کرد. منافقین نیز به کمک صدام آمدند و تعداد زیادی از مردم توسط منافقین قتل‌عام شدند.

در انتفاضۀ شعبانیه، ده‌ها هزار شیعه در بیابان‌ها، شهرها و زندان‌های عراق به شهادت رسیدند. پس از سرکوب قیام انتفاضه، که بخش اعظم آن با جنایت‌های منافقین صورت گرفته بود، صدام از سرکردۀ منافقین به عنوان نجات‌دهندۀ خود یاد کرد…

۱۷شعبان، روز آغاز انتفاضه، به عنوان «روز مقاومت» در عراق انتخاب شده است.””
[راهنمای مصوّر سفر زیارتی عراق، احمد علوی، نشر معروف، ص۲۵۱]


موضوع: فیش‌برداری‌‌های منظور دار
تاريخ: یکشنبه، ۲۰ فروردین ، ۱۳۹۱

 

” ابوموسی‌اشعری مردم کوفه را از بسیج شدن و شرکت در جنگ با فتنه‌گران و جهاد در رکاب امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) باز می‌داشت و می‌گفت که این جریان، فتنه است و ما نمی‌دانیم حق با کیست.

وی پس از جریانِ حکمیّت، به جبهۀ کسانی پیوست که می‌گفتند باید با معاویه جنگید.

کدام موضع درست بود؟

حضرت علی(علیه‌السلام) در خطبه‌ای شیوۀ متناقض و مواضع متفاوت او را چنین نقد می‌کند: «… یادتان است که عبدالله بن قیس (ابوموسی‌اشعری) دیروز می‌گفت: «این جنگ، یک فتنه است. زهِ کمان‌هایتان را پاره کنید و شمشیرهایتان را غلاف نمایید.» اگر راست می‌گفت، پس در آمدنش به لشکر ما بی آن‌که مجبور باشد اشتباه کرده است، و اگر دروغ می‌گفت، تهمت به او رواست.» (نهج‌البلاغه، خطبۀ ۲۳۸)


این افشاگری در مقابل کسانی بود که اصرار داشتند ابوموسی‌اشعری به عنوان نماینده از سوی سپاه علی(علیه‌السلام) در حکمیت شرکت کند و با عمرو عاص مذاکره نماید، در حالی که امام او را شایسته نمی‌دانست، ولی با اصرار بر آن حضرت تحمیل کردند و نتیجه همان شد که فتنه‌گران می‌خواستند.”
[فتنه؛ درس‌هایی از نهج‌البلاغه ۲۱، جواد محدثی، بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس، صص۲۹-۳۰]مرتبط:

(+) ذکری از خلافت عمر بن الخطاب


موضوع: فیش‌برداری‌‌های منظور دار
تاريخ: یکشنبه، ۲۰ فروردین ، ۱۳۹۱

 

“امام حسین(علیه‌السلام) در روز دوم محرّم سال ۶۱ همراهِ کاروانش به کربلا رسید. بنا بر برخی گفته‌ها، امام حسین(علیه‌السلام) گوشه‌ای از زمین کربلا (زمینی به مساحت ۳۶ کیلومتر مربع) را که اکنون شامل قبر او و سایر شهدای کربلا می‌شود، به ۶۰هزار درهم از مردم نینوا و غاضریه خریداری کرد و با آنها شرط کرد که مردم را برای زیارت راهنمایی کنند و از زائرینِ قبرش تا سه روز پذیرایی کنند.”[راهنمای مصوّر سفر زیارتی عراق، احمد علوی، نشر معروف، صص۲۳۵، پاورقی]


موضوع: فیش‌برداری‌‌های منظور دار
تاريخ: یکشنبه، ۲۰ فروردین ، ۱۳۹۱

 
 

۲۵ مهر ۹۵

یارو رو گذاشته «مشاور اجرائی»! با این عنوان براش حکم زده! چه ترکیبِ مسخره و متناقضی! پناه بر خدا! باز معاونِ اجرائی یه چیزی‌یه برای خودش؛ اما مشاور هم مگه اجرائی می‌شه!؟ والا من از این خاله‌خان‌باجی‌های مدیریتی سر درنمی‌آرم! آخرالزمون شده!

 

 
 
 
 
 
 
  • صفحۀ 1 از 2
  • 1
  • 2
  • »