«آیت‌الله محمدباقر حکمت‌نیا -رضوان الله تعالی علیه- از مراجع عظام شیعه در شهر مشهد مقدس، همیشه محور درسهای خود را اصل ولایت فقیه قرار می‌دادند. ایشان در پاسخ به یکی از استفتائات انجام شده توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در مورد مسألۀ ولایت فقیه، پاسخ علمی جامعی می‌دهند که متن آن بدین شرح است:


در مورد مسألۀ ولایت فقیه در میان همۀ علما و فقهای شیعه اتفاق نظر وجود دارد و اختلاف در حدود اختیارات ولی فقیه است و آن هم مبتنی بر شناخت و تفسیر دین می‌باشد؛ که آیا دین،  قوانینی است که فقط برای تزکیه و تذهیب نفوس از طرف خداوند منّان نازل شده و بس؟ و مردم همه در سلوک را تزکیه و تهذیب مختارند و ولی فقیه هم وظیفه‌اش بیش از بیان احکام و وظایف سلوک الی الله نیست؟ و ولی فقیه فقط در حال ضرورت ولایت دارد که نصب قیم نماید برای صغار و یا تصرفاتی در مال اوقاف و یا مال صغار به عنوان کفیل به احسن و یا حفظ قسطۀ صغار بنماید؟ یا اینکه دین یک نظام جامع زندگی است تا اجتماعی زنده و آشنا به حدود و حقوق فردی و اجتماعی مبتنی بر عدالت به بار آورد و جامعه‌ای که همه تسلیم و فرمانبردار خدا بود و مظهر اتَم کمالات عالیۀ انسانی بشود، همگان به زیور علم و تقوا مزیّن گردند و تزکیه و تهذیب افراد نیز برای به وجود آوردن چنین جامعه‌ای است.


با این تفسیر از دین، حاکم مطلق خداست و تصرفات انبیا و ائمه -علیهم‌السلام- در تمامی شئون به خاطر نشان دادن موقعیت والای انبیا و اولیا -سلام‌الله علیهم- نبوده؛ بلکه برای ایجاد یک جامعۀ زنده و سالم و سعادتمند بوده و بر همین ملاک، ولی فقیه که قائم مقام آن بزرگواران است چنین اختیارات تامه را داراست. و ولایت الله در هر عصری، خواه به‌وسیلۀ پیامبران یا به‌وسیلۀ ائمه -علیهم‌السلام- و یا به‌وسیلۀ فقیه جامع‌الشرایط از جمله آشنا به سیاست روز بودن، به مثابه همان ولایتی است که مغز و عقل نسبت به بدن دارد که با تمامی اجزاء رابطۀ مستقیم دارد و به مجرد اینکه احساس کند مثلاً پای بدن مبتلا به سرطان شده است و ممکن است وجود را از بین ببرد  مستقیماً دستور قطع پا را صادر می‌کند تا وجود سالم بماند و طبعاً در هر زمان  نارسایی‌هایی وجود دارد که معلول وجود افراد فاسد و مفسد و عدم اطاعت و انقیاد مردم از پیامبر و امام و ولی فقیه بوده است.


به فضل الهی امروزه شاهد ولایت فقیهی شجاع و سیاستمداری کم‌نظیر چون آیت‌الله خامنه‌ای -مد ظله العالی- هستیم که شبانه روز می‌کوشد حکومت حق و عدل الهی را با مبارزۀ پیگیر علیه طاغوتیان تحقق دهد و زمینه را برای تربیت یاران حضرت مهدی -عجل‌الله تعالی فرجه الشریف- آماده سازد؛ انشاءالله.»
[مجلۀ سیرۀ امین، ویژه‌نامۀ بررسی ابعاد مدیریتی مقام معظم رهبری در فتنۀ ۸۸، ۸۹/۳/۲۲، ص۹۱]