گفت‎وگو با عباس آقا زمانی (ابوشریف)، فرصت مغتنمی بود که به برکت سالروز تأسیس سپاه پاسدران، نصیب پنجره شد. مردی که هرچند در اولین ماه‎های پیروزی انقلاب، نقش مؤثری در تأسیس و شکل‎گیری سپاه داشت، اما به‎واسطۀ غیبت نسبتاً طولانی مدت در عرصۀ سیاسی کشور در سال‎های اخیر، حرف و حدیث‎‎های زیادی را به‎وجود آورد. به همین جهت ابوشریف با یکی دو گفت‎وگو که به‎صورت تلفنی و غیرحضوری انجام شد به بعضی از شایعات پایان داد، اما هنوز افراد بسیاری منتظر شنیدن ناگفته‎‎های او هستند.

متن زیر اولین گفت‎وگویی است که به‎صورت رودررو با ایشان صورت گرفت و هرچند ایشان تمایل چندانی برای بازگویی بعضی ناگفته‎‌ها به‎دلیل فراهم نبودن فضای موجود نداشت، اما به بازگویی نکاتی دربارۀ ماه‎های ابتدایی پیروزی انقلاب و روند تأسیس سپاه پرداخت که خواندن آن‎‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

اولین فرماندهِ عملیات و سومین فرماندهِ کل سپاه گفت‎وگوی خود را این‎گونه آغاز کرد:بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوه والسلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین محمد (ص) و علی اهل بیته المعصومین.


قال الله تعالی:

«وَ اِذا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِنَ الأمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَ لَوْ رَدوهُ اِلَی الرسُولِ وَ اِلَی أُولِی الأمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الّذِینَ یسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَ لَوْ لا فَضْلُ اللهِ عَلَیکمْ وَ رَحْمَتُهُ لاتبَعْتُمُ الشیطَانَ اِلا قَلِیلا» (نساء، ۸۳).

طبق آیۀ فوق، باز کردن مسائل مهم مملکتی جایز نیست و باید به ولی امر رسانده شود. به این دلیل تاکنون دربارۀ خیلی از مطالب ساکت مانده‌ام…
اگر اجازه دهید گفت‌وگو را با بازخوانی حرکات مسلحانه‎ای آغاز کنیم که توسط نیرو‎های انقلابی پس از سقوط رژیم شاه شکل گرفت، این تحرکات پیامدِ چه نیازی بود و این گروه‎‌ها چطور مسلح می‌‎شدند؟


در حدود سال‎های ۳۰ و ۳۲ جریاناتی در ایران به‎وجود آمد و برای انقلابیون ثابت شد که با مبارزات پارلمانی نمی‌‎توان، مبارزه کرد و تنها راه مبارزه با دیکتاتور مشی مسلحانه است که می‌‎تواند رژیم را سرنگون کند و لذا در ذهن ما و بسیاری از جوانان که احساسات مذهبی داشتند، فکر ایجاد تشکیلاتی مسلح برای برقراری حکومت اسلامی به‎وجود آمد. بنابراین «حزب ملل اسلامی» با خط مشی مسلحانه برای سرنگونی رژیم شاهنشاهی و برقراری حکومت اسلامی تشکیل شد. بعد از آن‎که اعضاء حزب ملل دستگیر شدند و عده‎ای به اعدام و عده‎ای به زندان‎های طویل‌المدت محکوم شدند، در زندان عده‎ای از افراد حزب ملل با توجه به تجربیات گذشته پایۀ حزب دیگری به نام حزب‎الله را ریختند و بعد از آزادی به فعالیت مخفی خود ادامه دادند و افراد را برای انقلاب مسلحانه بر ضد‎ رژیم شاه آموزش دادند.

به‎دنبال آن با سازمان‎های انقلابی نظیر سازمان فلسطینی فتح تماس گرفته و افراد حزب را در اردوگاه‎های فلسطین در سوریه و لبنان آموزش نظامی دادند و عملاً در جنگ‎های داخلی لبنان و در جنگ‎های مرزی با اسراییل شرکت و تجربیات کافی کسب کردند. با اوج‎گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (رحمت‌الله علیه)، افراد حزب‎الله عملاً در ایران فعالیت مسلحانۀ خود را برای سرنگونی رژیم شاه آغاز کردند.


از آن‎جا که استکبار جهانی از پیروزی انقلابی اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی (رحمت‎الله علیه) وحشت داشت و می‌‎دانست که این انقلاب حد و مرز ندارد و می‌‎رود که به همۀ سرزمین‎های اسلامی سرایت کند و جهان اسلام از چنگال استعمار و استکبار خارج کند، از خارج و داخل توطئه‎‌ها را شروع کرد. از یک طرف ارتش شوروی افغانستان را اشغال کرد. و از طرف دیگر جنگ عراق را به کمک عرب‎‌ها راه انداختند و داخل ایران نیز ملیت‎‌ها و مذاهب مختلف را علیه انقلاب شوراندند تا این‎که انقلاب اسلامی را در نطفه خفه کنند و نگذارند انقلاب به کشور‎های همسایه سرایت کند.

فلسفۀ وجودی سپاه از همین جا ظاهر می‌‎شود که استکبار جهانی با تمام قوا می‌‎خواست از خارج و داخل ایران، انقلاب اسلامی را سرکوب کند. بر اساس آیه کریمۀ قرآن که می‌‎فرماید «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل» باید برای مقابله با دشمنان خود و دشمنان خدا در حد توان مسلح شد، تا جایی‎که دشمنان خدا و اسلام از قدرت نظامی شما وحشت کرده، و علیه شما توطئه نکنند. از آن‎جا که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (رحمت‎الله‎ علیه) ارادۀ خداوند تبارک بود، تمام توطئه‎‎های داخلی و خارجی خنثی و حکومت اسلامی و ولایت فقیه که حکومت الهی و مقدسی است در ایران برقرار شد و به تمام امت اسلامی در جهان نور امید بخشید که نَصرٌ مِن الله و فَتحٌ قَریب.آشنایی شما با نیرو‎های اصلی انقلاب، مثل شهید بهشتی، از کجا آغاز شد؟


قبل از انقلاب، آیت‎الله موسوی اردبیلی امام جماعت مسجد امیرالمؤمنین(علیه‎السلام) در خیابان کارگر بود که به ‎همراه آقایان شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مفتح، آیت‎الله خامنه‎ای و دیگران در ساختمان کنار این مسجد کار‎های تحقیقات اسلامی می‌‎کردند. ما هم به‎دلیل نزدیکی منزل‎مان، برای نماز جماعت به این مسجد می‌‎رفتیم و در آن ساختمان، کلاس‎های عربی و تفهیم قرآن دایر کرده بودیم و افراد را برای فعالیت حزبی تربیت می‌‎کردیم.

شهید بهشتی (رحمت‌الله علیه) آن روز‎‌ها از ما خواست تا در تنظیم و تدوین مطالب تحقیقاتی آنان با جمع‎شان همکاری کنیم و این اولین آشنایی بنده با این آقایان بود. در روز‎های اول پیروزی انقلاب، نزدیک مدرسه رفاه، شهید بهشتی را دیدم و ایشان به من گفت در جمع‎آوری سلاح عقب نمانید که چپی‎‌ها دارند اسلحه ذخیره می‌‎کنند. شما هم غافل نشوید. ما هم از‌‌ همان روز در مدرسۀ رفاه مستقر شدیم و شروع کردیم به جمع‎آوری سلاح و آموزش نیرو‎های جدید و انجام مأموریت‎های امنیتی در نقاط مختلف شهر.مرکز یا مقری هم برای خودتان داشتید؟


بعد از مدتی با کمبود جا مواجه شدیم. یکی از دوستان به نام حاج‌آقای صنایع‌پسند دو خانۀ بزرگ و خالی در نزدیکی مدرسه رفاه داشت و آن‎‌ها را در اختیار ما گذاشت. آن دو خانه، حیاط و اتاق‎‌ها و زیرزمین‎های بسیار بزرگی داشت و ما توانستیم یک دورۀ کوتاه در زمینۀ عبور از موانع و تمرین اسلحه برگزار کنیم؛ و حتی در زیرزمین، تعلیم تیراندازی بدهیم. کم‌کم با افزایش نیرو‎های جدید، آن‎جا هم کافی نبود و لذا با مشورت آیت‎الله موسوی اردبیلی به پادگان جمشیدیه منتقل شدیم.اما این نیروی جدید به موازات خود، نیرویی هم به نام ارتش داشت. با وجود این ارتش و شهربانی، چه نیازی به تشکیل یک سازمان مسلح دیگر بود؟


روز‎های اول که بختیار اعلام حکومت نظامی کرد و امام فرمودند مردم به خیابان‎‌ها بریزند و اطاعت نکنند، بین نیرو‎های دولتی و مردم درگیری شد و پادگان‎های ارتش و مراکز پلیس به‎وسیلۀ مردم غارت شد و نظم ارتش و پلیس به‎هم خورد و مملکت فاقد نیروی نظامی و انتظامی بود؛ لذا یک نیروی مسلح جدید لازم بود که به امر امام امت، نظم را در مملکت برقرار کند و از جان و مال مردم و تأسیسات دولتی حفاظت کند. به‎علاوه برخی امرای ارتش در آمریکا دوره دیده بودند و در آن‎جا شست‎وشوی مغزی شده بودند و از همه مهم‎‌تر، توده‎ای‎‌ها هم در ارتش نفود کرده بودند و احتمال کودتا وجود داشت.چطور شد به این نتیجه رسیدید که این نیرو‎های مسلح پراکنده را در تشکیلاتی واحد سازماندهی کنید؟


اوضاع کشور در آن روز‎‌ها بحرانی بود. در مناطقی مثل خوزستان و کردستان و سیستان و بلوچستان، ضد‎انقلاب و چپی‎‌ها فعال شده بودند و مراکز نظامی را یکی پس از دیگری تصرف می‌‎کردند و دعوای تجزیۀ مملکت را داشتند. از طرف دولت موقت، عده‎ای در مقر ساواک در خیابان پاسداران مستقر بودند و بعضی از ادارات و جا‎های حساس را حفاظت می‌‎کردند و برادران انقلابی هم به نوبۀ خود، بعضی جا‎های دیگر را حفاظت می‌‎کردند. استان‎های مرزی در خطر تجزیه قرار داشت و بین نیروهای مسلح انقلاب اسلامی هماهنگی نبود.

یک روز حاج‌محسن رفیق‌دوست به جمشیدیه آمد و گفت ابوشریف! اوضاع مملکت بحرانی است و ضد‎انقلاب در استان‎های مرزی در حال تجزیۀ ایران است. بیایید همکاری کنیم و نیروهای‎مان را منظم کرده، هماهنگ، با ضد‎انقلاب مبارزه کنیم. قرار شد با شورای انقلاب نیز تماس بگیریم و از آن‎‌ها بخواهیم که نیاز‎های تسلیحاتی و مالی ما را تأمین کنند تا بتوانیم به‎وظیفه خود عمل کنیم.


بنابراین آقای هاشمی رفسنجانی از طرف شورای انقلاب مأمور شدند تا در جلسات هماهنگی و تشکیلاتی ما شرکت کنند. پس از تقریبا یک ماه گفت‎وگو بین چهار گروه، یعنی پاسداران مستقر در خیابان پاسداران که از طرف دولت تغذیه می‌‎شدند، مجاهدین انقلاب، گروه شهید محمد منتظری و گروه جمشیدیه، تشکیلات به‎وجود آمد و اساسنامۀ آن را به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تدوین کردند و به شورای انقلاب ارائه دادند و از طرف شورای انقلاب، احکامی به نام‎های: ۱- جواد منصوری، مسئول شورای فرماندهی ۲- ابوشریف، مسئول عملیات سپاه ۳- شهید کلاهدوز، مسئول آموزش ۴- فروتن، مسئول روابط عمومی ۵- رفیق دوست، مسئول تدارکات، ۶- بشارتی، مسئول اطلاعات ۷ – داودی شمسی، مسئول مالی و پرسنلی، برای مدت ۶ ماه به امضاء شهید بهشتی صادر شد.در این جلسات چه موضوعاتی مطرح شد؟ آیا مسأله‎ای هم وجود داشت که اعضا بر سر آن با هم به توافق نرسند؟ برای مثال موضوع نحوۀ تعیین فرماندهی، این‎که فعالیت این نهاد زیر نظر چه‎کسی باشد و یا مثلاً بحث حمایت از نهضت‎های آزادی‌بخش چطور به نتیجه رسید؟


بحث‎‎های مختلفی راجع به دورۀ آموزشی و نام سپاه و لباس و آرم سپاه و وظایف سپاه صورت گرفت و علی‎رغم برخی اختلاف‎نظر‎‌ها که طبیعی هم بود، مشکل خاصی به‎وجود نیامد. مثلاً همه قبول داشتند که سپاه باید زیر نظر ولی فقیه و رهبری باشد؛ چون دولت‎‌ها عوض خواهند شد. دربارۀ نحوۀ تعیین فرماندهان سپاه در آینده، تصمیم بر این شد که افراد با انتخابات در داخل سپاه انتخاب شوند. در مسألۀ کمک به نهضت‎های آزادی‌بخش نیز هیچ اختلافی نبود.به هر حال، شاهد دوگانگی موسوم به درگیری ستاد و عملیات بودیم. این اختلافات از کجا نشأت می‌‎گرفت؟


این دوگانگی از یک طرف از شورای انقلاب سرچشمه می‌‎گرفت که اشخاصی مثل آقایان بازرگان و بنی‌صدر و بعضی از روحانیون، ارتش را به سپاه ترجیح می‌‎دادند و دلیل‎شان این بود که ارتش از تعلیمات آموزش‎‌ها و نظم کافی برخوردار است، حال آن‎که نیروهای مسلحی که به نام سپاه در جریانات انقلاب به‎وجود آمده، نه آموزش کافی دیده‎اند و نه نظم لازم را دارند لذا نمی‌‎توان به آنان اعتماد کرد.

از طرف دیگر، افرادی که در سپاه با هم یک تشکیلات به‎وجود آورده بودند از نظر زندگی، گذشته و دیدشان دربارۀ آینده و آرزوهای‎شان با هم سنخیت نداشتند. برای مثال، افرادی که از طرف دولت موقت آمده بودند افراد انجمن اسلامی آمریکا بودند که وارد شده بودند و کارهای پرسنلی و مالی را به‎عهده داشتند. این افراد در خارج کشور کار‎های فرهنگی می‌‎کردند و معتقد بودند نباید کاری کنند که بدنام شوند و باید به‎صورت عادی به ایران برگشته و در حکومت به وزارت یا وکالت برسند. گروه دیگر، افرادی بودند که توسط گروه جمشیدیه وارد سپاه شده بودند و عملیات سپاه را به عهده داشتند. آنان افرادی غالباً وابسته به حزب ملل یا سایر گروه‎های انقلاب بوده و سال‎‌ها در زندان بودند و شکنجه شده و بعضاً محکوم به اعدام شده بودند. همچنین، در اردوگاه‎های فلسطینی دوره دیده و جنگ کرده و هدف‎شان سرنگونی رژیم شاه از طریق انقلاب مسلحانه بود. خواهی نخواهی، این دو نوع تفکر نمی‌‎توانند با هم سنخیت داشته باشند و در تمام مسائل با هم اختلاف پیدا می‌‎کنند؛ به‎ویژه این‎که در جریانات خیلی حساس، خبرنگاران در مناطق بحرانی سراغ فرماندهان عملیات می‌‎رفتند که شب و روز در صحنه بودند و خبر‎های مهمی از اوضاع امنیتی کشور در اختیار داشتند و هیچ‎گاه به افراد اداری و پرسنلی که شب به خانه‎‎های خود می‌‎رفتند مراجعه نمی‌‎کردند و همین امر موجب بعضی اختلافات و عقده‎‎های شخصی اعضای ستاد نسبت به عملیات شد و متأسفانه افرادی که در انجمن‎های اسلامی آمریکا ترجمۀ نماز یاد گرفته بودند، به بچه‎‎های فقیر و فداکار عملیات که برخی از آن‎‌ها ترجمۀ نماز یا قرآن را بلد نبودند و به‎خاطر فقر خانوادگی از رفتن به مدرسه محروم بودند، اشکال گرفته و می‌‎گفتند افراد عملیات، مکتبی نیستند و وقتی بچه‎‎های عملیات از جبهه برمی‎گشتند، حقوق آنان را قطع می‌‎کردند و فرماندهان عملیات را هم متهم می‌‎کردند که چون فلسطینی‎‌ها مکتبی نیستند، پس این‎‌ها هم که در آن‎جا آموزش نظامی دیده‎اند و با فلسطینی‎‌ها محشور بوده‎اند، مکتبی نیستند! الان بعضی از‌‌ همان افرادِ به اصطلاح مکتبی، دوباره به آمریکا رفته‎اند و بر ضد ‎نظام اسلامی و ولایت فقیه در رادیو تلویزیون‎های بیگانه تبلیغات می‌‎کنند.عملکرد بنی صدر به‎عنوان فرمانده کل قوا چطور بود؟


احکامی که شورای انقلاب برای ما صادر کرده بود شش ماهه بود و قرار بود بعد از شش ماه در سپاه انتخابات شود و فرماندهان از طریق انتخابات تعیین شوند؛ اما انتخابات صورت نگرفت و بعد از انتخابات ریاست‎جمهوری و انتخاب بنی‎صدر، امام بزرگوار (رحمت‎الله‎ علیه) فرماندهی کل قوای مسلح را هم به وی تفویض کردند. بنی‌صدر چون از ابتدا ترجیحش ارتش بود و به سپاه امید چندانی نداشت، یکی دو بار به سپاه آمد تا فرمانده‎ای انتخاب کند. اعضای پرسنلی و اداری سپاه نامه‎ای به او نوشته بودند که اگر بنا باشد طبق آیین نامه سپاه انتخابات برگزار شود، در سپاه افرادی اسطوره می‌‎شوند و سپاهیان بقیه اعضای شورای فرماندهی را نمی‌‎شناسند. بنابراین به‎جای انتخابات بهتر است انتصاب و انتخاب صورت گیرد؛ یعنی تمام افراد سپاه در انتخابات شرکت نکنند. چند نفر را با عنوان پرسنلی و اداری سپاه انتصاب کرده و آنان فرماندهی را انتخاب کنند. یک روز سمیناری ترتیب دادند و برخی افراد ادارات را در حدود یکصد تا یکصد و بیست نفر، بدون حضور افراد عملیات جمع کردند و بنی‌صدر را دعوت کردند که بیا رأی‎گیری کن و در غیاب فرمانده عملیات سپاه رأی‎گیری کردند. با رأی مخفی، آقایان دوزدوزانی، جلال فارسی، غرضی و این‎جانب رأی آوردند که رأی من از همه بیشتر بود. بنی‌صدر هم نوشت: «در آن روز که مرا در سمینار فرماندهان سپاه دعوت کرده بودند، از من خواستند که برای انتخاب فرمانده سپاه رأی‎گیری کنم. چون رأی ابوشریف از همه بیشتر بود، پس ابوشریف فرمانده کل سپاه است.» من به آقای بنی صدر گفتم، آقای رییس‎جمهوری! لطفاً بنویسید که من به‎عنوان رییس‎جمهوری ایران به حکم امام امت و رهبر انقلاب، امام خمینی و به‎عنوان فرمانده کل قوای مسلح و بر اساس انتخابات انجام شده، ابوشریف را به فرماندهی کل سپاه برمی‌گزینم؛ اما بنی‎صدر گفت همین‎که نوشته‎ام کافی است. من هم گفتم با چنین حکمی حاضر به ادامۀ کار نیستم و به منشی خود گفتم به خبرگزاری اطلاع دهید که ابوشریف استعفا داده است، اما استعفای من قبول نشد؛ چون حالت بحرانی در کشور حاکم بود، درگیری‎های مرزی عراق در مرز شروع شده بود و گروهک‎های ضد‎انقلاب نیز هنوز در بعضی از مکان‎‌ها فعال بودند: بالأخره از من خواستند شخصی را برای فرماندهی معرفی کنم. من هم مرتضی رضایی را معرفی کردم که مدتی با ما در کردستان بود و بعد او را به‎سمت معاون فرمانده سپاه تهران گمارده بودیم. مرتضی رضایی از اول به بنی صدر گفته بود که اگر حکم شما را امام امضاء می‌‎کنند، من قبول می‌‎کنم. چون سپاه فرمانده نداشت و حالت بحرانی بود، بنی‌صدر حکم داد و امام هم حکم او را تأیید فرمودند.خب ما امروز هم پس از گذشت بیش از سه دهه از عمر انقلاب و سپاه، هنوز شاهد شدید‎‌ترین هجمه‎‌ها علیه این نهاد انقلابی هستیم. شما این هجمه‎‌ها را نتیجۀ چه‎چیزی می‌‎دانید؟


امروز پس از گذشت بیش از سه دهه از عمر انقلاب، مشخص شده است که سپاه برای انقلاب اسلامی یک ضرورت بود و انقلاب بدون سپاه پایدار نمی‌‎ماند. این‎که امروز می‌‎بینیم تمام رسانه‎‎های بیگانه حملات خود را متوجه سپاه کرده‎اند، برای این است که الان سپاه در مقابل همۀ توطئه‎‌ها و فعالیت‎‎های ضد‎انقلاب ایستاده و با آن‎‌ها مقابله می‌‎کند و در حد توان خود به انقلاب و بیداری اسلامی در جهان کمک کرده است.

اگر امروز ایران تجزیه نشده، انقلاب اسلامی پا برجا مانده و توطئه‎‎های ضد‎انقلاب بی‎اثر شده است، به برکت خون شهدای سپاه است و اگر سپاه نبود، عده‎ای با شعار نه غزه، نه لبنان، ملت ایران را در آتش کورش و ضحاک سوزانده بودند.به‎عنوان سؤال آخر، قدری در مورد این روزهای خودتان بفرمایید و این‎که پس از خروج از کشور به چه‎ کارهایی مشغول هستید؟


من از وقتی در سال ۶۶ از ایران خارج شدم تاکنون در کشور پاکستان و افغانستان برای ایجاد وحدت بین علمای مذاهب مختلف اسلامی و ارتباط با سایر نهضت‎های اسلامی جهان و بیداری امت اسلامی مشغول بودم به امید این‎که بار دیگر نظام اسلامی و حکومت ولایت و امامت در سراسر جهان برقرار گشته و تمام مستضعفین جهان از اسارت حکومت‎های جاهلی و طاغوتی نجات یابند و نیز امت اسلامی خصوصاً و تمام بشریت عموما در صلح و صفا زندگی کرده و سعادت دنیا و آخرت داشته باشند.


اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَهٍ کَریمَه. تُعِزُّ بِهَا الاِْسْلامَ وَاَهْلَهُ، وَ تُذِلُّ بِهَا النِّفاقَ وَ اَهْلَهُ، وَ تَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاهِ اِلى طاعَتِکَ، وَ الْقادَهِ اِلى سَبیلِکَ، وَ تَرْزُقُنا بِها کَرامَهَ الدُّنْیا وَ الاْخِرَه

آمین رب العالمین”

[هفته‌نامۀ پنجره، شمارۀ ۱۳۲، ۱۳۹۱/۲/۹، صص۵۱۵۲]