“اختلاف نظر بین ارتش و سپا در چه حوزه‌هایی بیشتر نمود داشت؟

 

محسن رضایی: … ارتش یک چارچوب فکری برای عملیات داشت و سپاه چارچوب فکری دیگری. مثلاً سپاه بر نیروی پیاده، غافل‌گیری و جنگ در شب تأکید می‌کرد، در حالی که ارتش به نیروی توپخانه، جنگ در روز و نیروی زرهی تأکید داشت. یعنی دو ساختار و دو نوع جنگ متفاوت بین آن‌ها وجود داشت.

به همین دلیل پس از عملیات خیبر و بدر، از ابتدای سال ۱۳۶۴، سپاه و نیروی زمینی ارتش، برابر مصوبات شورای عالی دفاع، عملیات‌ها را جداگانه طرح‌ریزی و اجرا می‌کردند، اما از نظر پشتیبانی با هم همکاری می‌کردند. به طور مثال، سپاه در امور شناسایی و اطلاعات و بهداری رزمی و مهندسی رزمی به ارتش کمک می‌کرد و ارتش نیز در امور پدافند هوایی، هوانیروز و نیروی هوایی و توپخانه به سپاه کمک می‌کرد.

البته امروزه این گونه نیست و دوستان ارتش به سپاه نزدیک شده‌اند و سپاه نیز با دستیابی به تجهیزات توپخانه‌ای به ارتش نزدیک شده است و لذا اکنون اختلافات تخصصی کمتر شده است.”

 

[جنگ به روایت فرمانده: درس‌گفتارهای جنگ، دکتر محسن رضایی میرقائد، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، صص۱۴۵-۱۴۶]

 

 

 

هم‌چون‌این:

(+) قرارگاه خاتم‌الانبیا و تفکیک عملیات‌ها

 

موضوع: ۸سال دفاع مقدس
تاريخ: سه شنبه، ۲۴ اردیبهشت ، ۱۳۹۲

 
 
 
 
 
 

 

لطفاً برای ارسال پیام غیر مرتبط با این یادداشت از صفحۀ تماس با من استفاده کنید.

 
 

 
 
 

۲۷ بهمن ۹۶

 

چن ساعت نشستم پای این قالبِ ویرانه؛ بل‌که با اطلاعاتِ ناقصی که از برنامه نویسی دارم -که ندارم- به هر ترفندی شده، چن جاشو اصلاح کنم.

منوهام از دست رفته بود. نمی‌دونم چرا؛ ولی انگار توی وردپرسی‌ها شایع شده بود این بلا! دوستانی کمک رسوندند و جز منوی آرشیو، بقیۀ منوها احیا شد. از بک‌آپِ چن سال پیش، تونستم منوی آرشیومو هم بازیابی کنم.

یه ویجت از اکانتِ گودریدزم گرفتم؛ و به لطایف‌الحیلی فعلاً داخلِ منوی تماس، جاسازش کردم!

لینکِ اکانتِ تامبلرمو -مرگ بر مردم‌آزاری که دست‌رسی‌مو به‌ش سد کرد!- برداشتم. شاید یه فکر دیگه‌ای برا عکس‌بازی‌هام کردم. فعلاً که جای «عکس‌بازی»، لینکِ «صفحۀ تماس با من» رو گذاشتم. آیکن‌شم باید اصلاح کنم.

اضافاتی هم بود که دست به هرس شدم.

هنوز وصله‌پینه‌ها مونده؛ بمونه تا بعد؛ باید توی فراغتِ دیگه‌ای تکمیل کنمش.

راستی چن ماه پیش، یه پلاگینی نصب کرده بودم؛ یارو فیشینگ از آب در اومد! این شد که دست‌رسی‌مو به هاست از دست دادم. تا پشتیبانیِ میزبانی جواب‌مو بده و بتونم دوباره به پیش‌خوان و سی‌پنل دست‌رسی پیدا کنم، بیش‌تر از  یه ماه طول کشید!

الغرض! اگه بازم مشکلی پیش نیاد، دل‌م می‌خواد نوشتن توی این‌جا رو از سر بگیرم.