“هفته‌نامۀ لبنانی الشراع در ۱۳۶۵/۸/۱۱ گزارشی از سفر یک هیئت آمریکایی به سرپرستی «رابرت مک‌فارلین» مشاور رئیس جمهور در امور امنیت ملی را به ایران افشا کرد. برخی کارشناسان، درج این خبر را در پی دستگیری مهدی هاشمی (برادر داماد آیت‌الله منتظری) به دلیل اقدامات غیرقانونی وی و عامل فشاری برای آزادی او قلمداد می‌کردند.

 

آقای هاشمیرفسنجانی در تاریخ ۱۳۶۵/۸/۱۳ این خبر را به طور رسمی اعلان کرد. وی در سخنرانی خود به مناسبت سالروز تسخیر لانۀ جاسوسی، ماجرا را این گونه تشریح کرد:

«مطلع شدیم که هیئتی به نمایندگی از دولت آمریکا با پاسپورت ایرلندی وارد فرودگاه مهرآباد شده‌اند و خواستار ملاقات با مقامات ایرانی از طرف رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا هستند. ما با رؤسای سه قوه تشکیل جلسه دادیم و مسئله را خدمت حضرت امام عرض کردیم که ایشان فرمودند با آنها صحبت نشود و پیام آنها را نگیرید و ببینید که آنها کی هستند و برای چه به ایران آمده‌اند.»

 

پس از عملیات والفجر ۸  و پیروزی بزرگ ایران، در سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تغییراتی به وجود آمد. در حقیقت، تلاش آمریکا برای ازادسازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان آنها را به سوی مذاکره و فروش سلاح به ایران سوق داد. علاوه بر این هدف مقطعی، برقراری ارتباط راهبردی با ایران نیز از طرف دولتمرادن آمریکا در دستور کار قرار داشت، اما پس از انتشار این خبر ابتدا دولت آمریکا آن را تکذیب کرد اما سرانجام پس از ده روز دونالد ریگان به طور رسمی به این موضوع اعتراف کرد و هیئتی را برای تحقیق از عملکرد شورای امنیت ملی آمریکا تعیین کرد. گزارش این گروه که به گزارش تاور معروف است، حفظ منافع آمریکا را عامل اصلی این جریان بیان می‌کند.

 

ریگان در نطق تلویزیونی خود ضمن تأیید اقدامات پنهانی با ایران گفت: «اکنون هجده ماه است که طی یک ابتکار سیاسی محرمانه ارتباط با ایران را در جریان کار خود قرار داده‌ایم و برایاستفاده از این ابتکار بهترین دلایل را در اختیار داریم: ۱) تجدید روابط با ایران ۲) اقدامی شرافتمندانه برای خاتمه دادن به جنگ شش ساله ۳) محو کردن تروریسم دولتی و خرابکاری ۴) تأثیر بخشیدن به روند بازگشت همۀ گروگان‌ها… بدون همکاری ایران ما قادر به خاتمه بخشیدن به جنگ خلیج فارس نیستیم و بدون ایران امکان برقراری صلح بادوام در خاور میانه وجود ندارد.» (رزونامۀ رسالت، ۱۳۶۵/۸/۲۴)”


[جنگ به روایت فرمانده: درس‌گفتارهای جنگ، دکتر محسن رضایی میرقائد، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، ص۱۶۴، پاورقی]

 

موضوع: ۸سال دفاع مقدس
تاريخ: یکشنبه، ۲۹ اردیبهشت ، ۱۳۹۲

 
 
 
 
 
 

 

لطفاً برای ارسال پیام غیر مرتبط با این یادداشت از صفحۀ تماس با من استفاده کنید.

 
 

 
 
 

۲۷ بهمن ۹۶

 

چن ساعت نشستم پای این قالبِ ویرانه؛ بل‌که با اطلاعاتِ ناقصی که از برنامه نویسی دارم -که ندارم- به هر ترفندی شده، چن جاشو اصلاح کنم.

منوهام از دست رفته بود. نمی‌دونم چرا؛ ولی انگار توی وردپرسی‌ها شایع شده بود این بلا! دوستانی کمک رسوندند و جز منوی آرشیو، بقیۀ منوها احیا شد. از بک‌آپِ چن سال پیش، تونستم منوی آرشیومو هم بازیابی کنم.

یه ویجت از اکانتِ گودریدزم گرفتم؛ و به لطایف‌الحیلی فعلاً داخلِ منوی تماس، جاسازش کردم!

لینکِ اکانتِ تامبلرمو -مرگ بر مردم‌آزاری که دست‌رسی‌مو به‌ش سد کرد!- برداشتم. شاید یه فکر دیگه‌ای برا عکس‌بازی‌هام کردم. فعلاً که جای «عکس‌بازی»، لینکِ «صفحۀ تماس با من» رو گذاشتم. آیکن‌شم باید اصلاح کنم.

اضافاتی هم بود که دست به هرس شدم.

هنوز وصله‌پینه‌ها مونده؛ بمونه تا بعد؛ باید توی فراغتِ دیگه‌ای تکمیل کنمش.

راستی چن ماه پیش، یه پلاگینی نصب کرده بودم؛ یارو فیشینگ از آب در اومد! این شد که دست‌رسی‌مو به هاست از دست دادم. تا پشتیبانیِ میزبانی جواب‌مو بده و بتونم دوباره به پیش‌خوان و سی‌پنل دست‌رسی پیدا کنم، بیش‌تر از  یه ماه طول کشید!

الغرض! اگه بازم مشکلی پیش نیاد، دل‌م می‌خواد نوشتن توی این‌جا رو از سر بگیرم.