محسن رضایی:

 

“… ما چون فقط با توان سپاه می‌جنگیدیم و ارتش هم پدافند می‌کرد، توانایی نظامی ایران از رشد فزایندۀ سال‌های اول جنگ بازماند و در ایران مردم زندگی عادی خود را داشتند.

اما در عراق این گونه نبود، بلکه همه اول می‌جنگیدند، بعد زندگی می‌کردند اما در ایران همه زندگی می‌کردند و بعد می‌جنگیدند؛ لذا اینکه می‌گوییم کل هزینه‌های ارزی جنگ ۲۲میلیارد دلار بیشتر نبوده است، کسی غیر از این نکته نمی‌تواند جوابی دهد.

 

ایران در سال ۱۳۶۲ فقط ۲۵میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است در حالی که هر یک سال از جنگ، فقط کمتر از سه میلیارد دلار از کل هزینه‌های ارزی کشور را مصرف می‌کرده است؛ یعنی از حدود صد میلیارد دلار درآمد ارزی هشت سالۀ کشور، فقط ۲۲میلیارد دلار خرج جنگ شده است و این یعنی حداکثر حدود ۲۰درصد و با ۸۰درصد دیگر کشور به طور عادی اداره می‌شده است.

 

درست است که جنگ بعد از آزادی خرمشهر ادامه پیدا کرد، اما نه جنگی که مثل قبل از خرمشهر باشد. جنگ بعد از آزادی خرمشهر ادامه یافت اما نه با هدف و برنامه‌ریزی برای سقوط صدام و گرفتن عراق و آن اهدافی که در شعارها می‌دادیم و هیچ‌گاه کشور برای تحقق آن برنامه‌ریزی نکرد و لذا مسئولان برای آن امکانات لازم را به صحنۀ جنگ نیاوردند و این ادعا با اعداد و ارقام قابل دفاع است.

 

در پژوهشی که توسط سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته نشان می‌دهد که سهم بودجۀ دفاعی از بودجۀ عمومی کشور در طول جنگ هیچ‌گاه از ۱۵درصد فراتر نرفته است و همواره بین ۱۲ تا ۱۵درصد نوسان داشته است و تخصیص بودجۀ ۱۵درصدی نیز تنها در سال فتح خرمشهر یعنی در سال ۱۳۶۱ محقق شده است.”

 

 

[جنگ به روایت فرمانده: درس‌گفتارهای جنگ، دکتر محسن رضایی میرقائد، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، ص۲۰۶]

 

موضوع: ۸سال دفاع مقدس
تاريخ: سه شنبه، ۱۸ تیر ، ۱۳۹۲

 
 
 
 
 
 

 

لطفاً برای ارسال پیام غیر مرتبط با این یادداشت از صفحۀ تماس با من استفاده کنید.

 
 

 
 
 

۲۷ بهمن ۹۶

 

چن ساعت نشستم پای این قالبِ ویرانه؛ بل‌که با اطلاعاتِ ناقصی که از برنامه نویسی دارم -که ندارم- به هر ترفندی شده، چن جاشو اصلاح کنم.

منوهام از دست رفته بود. نمی‌دونم چرا؛ ولی انگار توی وردپرسی‌ها شایع شده بود این بلا! دوستانی کمک رسوندند و جز منوی آرشیو، بقیۀ منوها احیا شد. از بک‌آپِ چن سال پیش، تونستم منوی آرشیومو هم بازیابی کنم.

یه ویجت از اکانتِ گودریدزم گرفتم؛ و به لطایف‌الحیلی فعلاً داخلِ منوی تماس، جاسازش کردم!

لینکِ اکانتِ تامبلرمو -مرگ بر مردم‌آزاری که دست‌رسی‌مو به‌ش سد کرد!- برداشتم. شاید یه فکر دیگه‌ای برا عکس‌بازی‌هام کردم. فعلاً که جای «عکس‌بازی»، لینکِ «صفحۀ تماس با من» رو گذاشتم. آیکن‌شم باید اصلاح کنم.

اضافاتی هم بود که دست به هرس شدم.

هنوز وصله‌پینه‌ها مونده؛ بمونه تا بعد؛ باید توی فراغتِ دیگه‌ای تکمیل کنمش.

راستی چن ماه پیش، یه پلاگینی نصب کرده بودم؛ یارو فیشینگ از آب در اومد! این شد که دست‌رسی‌مو به هاست از دست دادم. تا پشتیبانیِ میزبانی جواب‌مو بده و بتونم دوباره به پیش‌خوان و سی‌پنل دست‌رسی پیدا کنم، بیش‌تر از  یه ماه طول کشید!

الغرض! اگه بازم مشکلی پیش نیاد، دل‌م می‌خواد نوشتن توی این‌جا رو از سر بگیرم.