“حزب دموکرات کردستان (کوموله) که در سال ۱۳۲۳ در زمان اشغال ایران توسط متفقین و با پشتیبانی شوروی اعلام موجودیت کرده بود، پس از خروج اشغالگران از هم پاشید و پس از سه دهه سکوت در فردای پیروزی انقلاب اسلامی با شعار خودمختاری اما به واقع برای جدایی کردستان از ایران آن هم با حمایت بیگانگان به‌خصوص امریکا فعالیت خود را آغاز کرد.

عبدالرحمن قاسملو، شیخ‌عزالدین حسینی

تشکیل جمهوری دموکراتیک در ایران و اعطای خودمختاری به همۀ خلق‌های ایران به‌خصوص خلق ِ کُرد، در دستور کار حزب دموکرات به رهبری دکتر عبدالرحمن قاسملو دبیرکل حزب و شیخ‌عزالدین حسینی رهبر مذهبی آن قرار گرفت و بسیاری از مراکز نظامی، انتظامی و انقلابی کردستان مورد حمله قرار گرفت و جنگ مسلحانه در کردستان و به‌خصوص در سنندج آغاز شد و ستاد ارتش، فرودگاه و تلویزیون سنندج به اشغال در آمد.


هیأت اعزامی از جانب دولت موقت به کردستان با مسئولیت داریوش فروهر تحت عنوان هیأت حسن نیت، در اقدامی عجیب، ضمن سازش و مسامحه با عناصر تجزیه‌طلب و آزادی عناصر دستگیر شدۀ ضد انقلاب، ادارۀ سنندج را به شورایی ۱۱ نفره متشکل از برخی عناصر تجزیه‌طلب سپرد و بازرگان نیز ضمن برکناری سرلشکر قرنی که در ارتش در مواجهه با ضد انقلاب کردستان مقتدرانه عمل کرده بود، ابراهیم یونسی عضو سابق سازمان افسران حزب توده را به عنوان استاندار کردستان تعیین کرد.

شیخ‌عزالدین حسینی، هاشم صباغیان، داریوش فروهر، عزت‌الله سحابی

این اقدامات که به رشد و تقویت ضد انقلاب در کردستان منجر شد، قلب امام را آن‌گونه به درد آورد که ایشان از تاریخ ۱۳۵۸/۵/۲۷ تا ۱۳۵۸/۶/۱۶ یعنی طی بیست روز  ۲۴ حکم، پیام و سخنرانی مربوط به کردستان داشتند که چنین اتفاقی حتی در طول جنگ نیز واقع نشد.

امام خمینی(ره) مسامحۀ دولت در غائلۀ کردستان را این‌گونه تفسیر کردند:

«در این مملکت، پاسداران ما این‌طور قتل عام می‌شوند و این‌طور کشته می‌شوند، این برای این است که ما انقلاب را آن‌طور که باید راه نبردیم… آن روزی که می‌خواستند بروند در کردستان برای مذاکره، من به آنها تذکر دادم که باید از موضع قدرت بروید، اول باید با ارتش و پاسداران و غیره آنها را احاطه کنید و محاط کنند، بعد شما بروید و صحبت کنید. مسامحه شد این مسأله، آن شد که آن گرفتاری طولانی پیش آمد و آن‌قدر ضایعه وارد شد.»”
[جنگ به روایت فرمانده: درس‌گفتارهای جنگ، دکتر محسن رضایی میرقائد، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، ص۵۳، پاورقی]