آیت‌الله علی احمدی میانجی:

 

“روزی در اتاق هیئت رئیس مجلس شورای اسلامی، مهمان آقای هاشمی رفسنجانی بودیم. ما بدین جهت خدمت آقای هاشمی رفته بودیم که ایشان در خطبۀ نماز جمعه، مطلبی را گفته بود و روزنامه‌ها هم آن را تیتر کرده بودند.

ایشان فرموده بود که: «باید اموال پولدارها را گرفت و به بی‌پول‌ها داد» ایشان مسألۀ ثروت را این گون تحلیل کرده بود. ما نیز خدمت ایشان رفته بودیم تا خواهش کنیم که در سخنرانی‌های نماز جمعه کمی با احتیاط حرف بزند. ما چند نفری می‌شدیم که خدمت ایشان رسیدیم. از جمله آقای شرعی و آقای راستی هم تشریف داشتند…

 

به هر حال آقای رفسنجانی استقبال خوبی از ما کرد و گفت: «من می‌دانم که شما ناصح و خیرخواه هستید و غرض عقلانی دارید و می‌دانم که نسبت به من دشمنی و عداوت ندارید. آنچه را که می‌خواهید، بگویید.» ما هم آنچه را که در نظر داشتیم بیان کردیم.

از جمله گفتیم: شما در سخنرانی نماز جمعه فرموده بودید گرانفروشی جزء معاملات باطله به حساب می‌آید. در حالی که این گرانفروشی جزء معاملات باطله نیست. اما اگر ولی امر مسلمین گرانفروشی را نهی کرده باشد، خلاف شرع به حساب می‌آید، ولی معامله صحیح است، اما اگر نهی کرده باشد مکروه به حساب می‌آید.

 

آقای رفسنجانی گفتند: حق با شماست. من اشتباه کردم. آن را اصلاح خواهم کرد. من گفتم: شما به گونه‌ای سخن گفتید که روزنامه‌ها آن را تیتر کرده‌اند. ایشان گفت: روزنامه‌ها بی‌خود تیتر کرده‌اند. گفتم: آخر شما حرفی را زده‌اید که این تیتر با آن حرف شما درست درمی‌آید.

گفت: شما می‌خواهید تا سخنرانی من به طور مستقیم پخش نشود و کنترل گردد؟ گفتیم: خیر این گونه نیست، اما شما قدری با احتیاط حرف بزنید. گفت: شما اشخاصی را مشخص کنید تا سخنرانی مرا کنترل کنند و من هم در خطبۀ بعد آن را اصلاح کنم.

به هر حال آقای رفسنجانی در آن جلسه، برخورد خوبی با ما کرد و ما هم طلبه‌وار صحبت کردیم و او هم جواب داد…”

 


[خاطرات آیت‌الله احمدی میانجی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص314-315]

 

 

 

هم‌چون‌این:

(+) فرازی از خطبه‌های هاشمی رفسنجانی که به «مانور تجمل» معروف شد

 

 

 

 

از هم‌این کتاب:

(+) می‌خواهم قصدم را خالص کنم تا اگر مرا گرفتند و کتک خوردم، به خاطر خدا باشد

(+) امام در مبارزه متمایز از سایر مراجع بودند

(+) علامه طباطبایی دوران اقامت خود در تبریز را خسران نامیده بود

(+) بحثی دربارۀ ولایت فقیه

(+) خاطرات آیت‌الله علی احمدی میانجی